Най-добрата страна на лозаризма



За опазване на лозовата реколта от болести основно се разчита и до голяма степен се надценяват възможностите на химичния метод.

Много е подходящо шербетуване - с ферментирал, прегорял оборски тор - една част тор на две части вода.

Списание за Растителна Защита, Семена, Торове и Земеделие

Страници за одјавени уредници дознајте повеќе Придонеси

Одделението за лозарство изработува апликативни проекти врз основа на договорно – стручни услуги со институции или индивидуални земјоделски производители за подигнување нови и одржување на лозови насади во род, стручни совети и помош при имплементација на нови современи технологии во производството на винско и трпезно грозје, а исто така изготвува мислења и извештаи од стручни вештачења.

Освен това влошава физическата структура на почвата и намалява качеството на гроздето, като намалява количеството на захари.

– тук спадат и причинителите на фитофторови заболявания по растенията. По присадените лозички с прояви на загиване (мокро гниене) /субстрат със специфични  симптоми за тези патогени, при изолиране върху хранителни среди се откриваха структури, характерни за тази група патогени.

Кадарот на Одделението за лозарство одржува настава на втор циклус студии на студиските програми Енологија и Органско и биодинамично растително производство.

Умерено-континентален климат със сухо, горещо лято, равнинен терен с хълмове и плата. Черноземите и сивите горски почви, образувани върху льос, както и традициите, поддържани и развивани в региона, определят особеностите и характеристиките на произвежданите вина.

Получават познания за биологичните изисквания на лозата при производството на лозов посадъчен материа ... Овощарство и лозарство

Лозницата може да тръгне и по стените на къщата и някои го лозарство предпочитат точно така - изнасянето й навън не е невъзможно

Регистрират се малки загуби на вода в следствие на евапорация (изпарения);

Позначајни промени на сортиментот се случуваат за време на Отоманската Империја, кога акцент се става на производството на трпезно грозје. Од позначајните трпезни сорти во овој период се: чауш, црвен и црн валандовски дренок, бело зимско, кончанка и др.

По појавата на филоксерата и уништувањето на лозовите насади следува обнова на лозарството. Првенствено се подигнуваат лозови насади на површините кои биле и пред појавата на филоксерата. Започнува примена на лозни подлоги, лозите се одгледуваат на нискостеблени системи, со густо растојание на садење и без можност за примена на механизирана обработка.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *